Zestawienie najlepszych miejscowości turystycznych w Chorwacji

Gdzie pojechać na wakacje w Chorwacji?

Z całą pewnością całe chorwackie wybrzeże jest przepiękne i klimatyczne. Woda jest tu wyjątkowo przejrzysta a plaże czyste i zadbane. Na brak słońca oraz zabytków również nie można narzekać. Urokliwych i dobrze rozwiniętych turystycznie miasteczek jest naprawdę mnóstwo. Niezależnie, które z nich wybierzemy na wakacje, możemy być pewni, że będą one udane. Poniżej prezentuje ranking chorwackich miejscowości, które moim zdaniem są najlepsze na wypoczynek. Więcej na temat chorwackich atrakcji znajdziecie na blogu "TOP 10. Co trzeba zobaczyć będąc w Chorwacji?".

 

    Sprawdźcie nasze oferty wczasów w Chorwacji

 

Rovinj 

To jedna z większych miejscowości wypoczynkowych na zachodzie półwyspu Istria. Turystów zachwyca jego romantyczna zabudowa, piękne położenie wśród kilkunastu przybrzeżnych wysepek oraz dobrze rozwinięta baza noclegowa i rozrywkowa. Całe wybrzeże, na którym leży Rovinj urzeka śródziemnomorską przyrodą i daje możliwość uprawiania różnych sportów wodnych.

 

Opatija

To miejscowość w Istrii niedaleko Rijeki w północnej Chorwacji. Jest zarówno kurortem jak i jednym z bardziej znanych uzdrowisk. Dogodne położenie nad  Zatoką Kvarnerską czyni miasto bardzo atrakcyjnym turystycznie ośrodkiem. Na podróżnych czekają 4 kąpieliska miejskie, liczne kluby, bary i restauracje.

 

Baska

To najbardziej znane miasteczko na największej chorwackiej wyspie Krk. Usytuowane jest w jej południowej części w rozległej zatoce. Może pochwalić się unikatowo długą jak na Chorwację bo aż 2 km Rajską Plażą oraz pięknym górskim pasmem opadającym do Adriatyku.

 

Cres

To największa miejscowość na wyspie o tej samej nazwie. Ma bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczna. To urzekające miasteczko, swoją urodę zawdzięczą weneckim wpływom, widocznym na każdym kroku w jego architekturze. Wyspa idealnie nadaje się do aktywnego wypoczynku jak i do plażowania.

 

Lopar

To mała miejscowość leżąca nad zatoką o tej samej nazwie na wyspie Rab. Słynie z długiej, piaszczystej plaży – jednej z piękniejszych w całej Chorwacji. Cisza, spokój oraz łagodne zejście do morza czynią Lopar idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi.

 

Pag

To największa miejscowość wyspy o tej samej nazwie. Miasto położone jest po obu stronach zatoki wewnątrz wyspy. Odróżnia się od innych miejsc w Chorwacji swoim surowym, ale jakże pięknym krajobrazem. Wyspa słynie ze specjałów gastronomicznych z sera i baraniny, lokalnego wina oraz wyrobu koronek.

 

 

Vodice

To bardzo popularna wśród Polaków miejscowość leżąca na północ od Szybenika w Dalmacji. Nazwa miasteczka pochodzi od źródlanej wody, która była eksportowana z tego miejsca jeszcze do końca XIX w. Jest idealnym miejscem dla amatorów nurkowania, wędkarstwa czy jazdy na rowerze. Vodice jest dogodną bazą wypadowa do zwiedzenia: Splitu, Trogiru, Parku Krka oraz Dubrownika.  

 

Primosten

To miejscowość leżąca między Szybenikiem a Trogirem w Dalmacji. Zabytkowe stare miasto położone jest na półwyspie, natomiast nowsza część Primostenu rozlokowana została na ladzie. Primošten słynie z uprawy winorośli i drzew oliwnych. Miasto może pochwalić się dwiema dużymi plażami. Uroku krajobrazowi dodają także leżące nieopodal wyspy: Smokovica i Maslinovik.

 

Omis

To przepięknie usytuowane miasteczko w Środkowej Dalmacji niedaleko Splitu. Swój niepowtarzalny krajobraz zawdzięcza położeniu przy ujściu rzeki Cetiny tworzącej swoisty kanion u podnóża masywu górskiego. Stare miasto to urokliwe, wąskie uliczki z mnóstwem restauracji, kawiarni i sklepików. W Omišu jest bardzo ładny port oraz doskonały punt widokowy w twierdzy Starigrad. Cała riwiera omiska jest dogodnym miejscem wypoczynku dla aktywny turystów oraz spragnionych słońca plażowiczów.

 

Brela

To jedna z bardziej urokliwych miejscowości na Riwierze Makarskiej. W zasadzie to właśnie od Breli zaczyna się ten najpopularniejszy wśród turystów 60 km kawałek chorwackiego wybrzeża. Miasteczko może pochwalić się jednym z czystszych w kraju kąpielisk odznaczonych symbolem Błękitnej Flagi. Magazyn Forbs uznał kiedyś plażę w Breli za jedną z najpiękniejszych na całym świecie! Na bazę noclegową składają się zarówno hotele, domy wypoczynkowe, pensjonaty jak i apartamenty.

 

Jelsa

To miejscowość wypoczynkowa na wyspie Hvar. Jest to piękne miasteczko położone w środkowej części wyspy między dwoma jej największymi szczytami. Miasto i port otoczone są z każdej strony wspaniałą śródziemnomorską roślinnością. Na starówce znajduje się wiele ciekawych historycznie i architektonicznie budynków. Do najbardziej znanych imprez Jelsy należy Święto Wina.

 

Korcula

To stolica wyspy o tej samej nazwie na południu Dalmacji. Miasto ma bogate dziedzictwo kulturalne i długą morską tradycję. Stare miasto zostało wybudowane na cyplu i otoczone grubymi murami miejskimi. W Korčuli urodził się Marco Polo – można zwiedzić jego dom, w którym dziś mieści się muzeum poświęcone temu sławnemu podróżnikowi.

 

 

PODSUMOWANIE:

  • Jeśli chcesz wypoczywać na północy Chorwacji w Istrii wybierz miejscowość Rovinj lub Opatija.
  • W Środkowej Chorwacji najlepiej udać się do Vodice, Primosten lub Omis.
  • Jedną z najbardziej urokliwych miejscowości na Riwierze Makarskiej jest Brela.
  • Z chorwackich wysp polecamy wypoczynek na Hvar, Korcula, Pag, Krk, Cres i Rab.
  • Najpiękniejsza piaszczysta plaża w Chorwacji jest w miejscowości Lopar na wyspie Rab.
  • Całe chorwackie wybrzeże od Istrii po Dalmację Południową jest usiane tysiącami urokliwych miejscowości wypoczynkowych.



Sprawdź nasze oferty wycieczek i wczasów:


Dominika Gródecka

21 Maja 2016

PARTNERZY PIN TRAVEL